W kwiaciarniach już wiosna – Express Illustrowany

Wytęskniona przez nas wiosna zawitała na razie tylko do kwiaciarni i sklepów ogrodniczych. Łodzianie chętnie kupują w doniczkach hiacynty, krokusy, żonkile i prymulki – kwiaty zwiastujące koniec zimy.

Powodzeniem cieszą się także cięte tulipany, które pojawiają się w coraz to nowszych odmianach i kolorach.
- O tej porze roku tulipany najdłużej się utrzymują – mówi Dorota Zgierska z łódzkiej kwiaciarni. – Potrafią stać w wazonie nawet dwa tygodnie.

Za jednego tulipana trzeba zapłacić 2,50 zł. Tańsze są cięte żonkile. Mniejsze, sprowadzane z Holandii, kosztują 0,60 zł, a duże i bardziej trwałe, pochodzące od polskiego producenta – 1,50 zł.

Za wiosenne kwiaty w doniczkach trzeba zapłacić od 4 do 8 zł. Chętnie kupowane są także udekorowane kompozycje z prymulek, hiacyntów czy żonkili, często jako prezenty zamiast wiązanki ciętych kwiatów. W zależności od wielkości kosztują od 30 zł do 50 zł. W temperaturze pokojowej po zakwitnięciu utrzymują się zazwyczaj około dwóch tygodni. Nie trzeba ich jednak potem wyrzucać. Wszystkie cebulowe rośliny, które przekwitną, można bowiem na wiosnę zasadzić w ogródku lub na balkonie. Należy je tylko do tego czasu podlewać. Powinny zakwitnąć w przyszłym roku.

Express Illustrowany z dnia 2013-02-27 08:19